Jak sprawdzić samochód, auto z USA?

Posiadanie samochodu sprowadzonego z USA w wielu przypadkach oznacza zarówno prestiż, jak i oszczędności finansowe. Te ostatnie zauważalne będą zwłaszcza w przypadku zakupu droższych modeli. Wynika to z tego, że pojazdy na rynku amerykańskim są tańsze względem tych samych sprzedawanych w Europie. Jeżeli znalazło się już „cztery koła” swoich marzeń, nie należy działać pochopnie. Konieczna jest weryfikacja informacji zawartych w ofercie pod kątem ich prawdziwości tak, aby nie zostać oszukanym przez nieuczciwego handlarza i poznaj historię pojazdu. Jak zatem sprawdzić a href=”https://automarzen.pl/”>auto z USA? Przede wszystkim należy posiadać numer VIN i z jego pomocą skorzystać z bazy danych pojazdów amerykańskich, w której znajdziemy informacje dotyczące historii pojazdu.

Ile kosztuje transport samochodu z USA

Jak sprawdzić samochód z USA? Pierwsze, najważniejsze kroki

Podstawą weryfikacji faktycznego stanu samochodu używanego z USA jest sprawdzenie historii pojazdu. Najbardziej przydatnym źródłem danych będzie agencja federalna National Motor Vehicle Title Information System, czyli Narodowy System Informacji o Tytułach Pojazdów Zmotoryzowanych. Dostęp do danych można uzyskać poprzez oficjalną stronę internetową. Przed zakupem wymarzonego pojazdu warto skorzystać z tego serwisu, ponieważ gromadzi on zdarzenia i informacje dotyczące historii pojazdu z różnych źródeł. Do najważniejszych zaliczyć należy Stanowe Departamenty Pojazdów Zmotoryzowanych, powiadomienia od firm ubezpieczeniowych, a także złomowisk.

Niestety, taki sposób sprawdzenia auta z Ameryki nie jest darmowy. Klienci indywidualni zmuszeni są do skorzystania z usług pośrednika. Wolno wybierać spośród sześciu firm, które mają zatwierdzone umowy z Narodowym Systemem Informacji o Tytułach Pojazdów Zmotoryzowanych. Ceny za komunikaty są jednak niewielkie – oscylują wokół kilku dolarów amerykańskich. Trzeba pamiętać, że są to jednak opłaty jednorazowe i za dostęp do informacji tylko o jednym samochodzie używanym. Jeżeli w powyższej bazie brakuje rekordu dotyczącego danego auta to znak, że najprawdopodobniej przedstawiana przez sprzedającego oferta nie jest autentyczna.

Ile kosztuje transport import auta z USA

Jak sprawdzić auto z USA – czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę

Zanim dojdzie do transakcji i importu samochodu z USA, kluczowe jest pozyskanie wymaganych danych. Bardzo ważne jest to, kto kupił i użytkował pojazd wcześniej oraz ilu dotychczas było właścicieli. Warto zwrócić uwagę na to, czy auto używane było w celach prywatnych, czy komercyjnych. Zaleca się zakup modelu, który był użytkowany przez prywatnego właściciela lub został objęty wcześniej leasingiem firmowym. Grupą najbardziej narażoną na drobne zniszczenia związane z eksploatacją są samochody używane przez amerykańskie wypożyczalnie, firmy taksówkarskie i przewozowe.

W trakcie sprawdzania auta z Ameryki czasem zdarza się sytuacja, gdy data zakupu w dokumentacji pozornie jest sprzeczna z rocznikiem danego modelu. Przykładowo, może się okazać, że pojazd z rocznika 2019 został kupiony np. w 2018 roku. Wytłumaczenie tego fenomenu jest proste – w Stanach Zjednoczonych dokumenty auta uzupełniane są według daty jego zakupu, a nie daty produkcji. W związku z tym taka sytuacja nie musi wcale oznaczać jakiegoś oszustwa.

Ile kosztuje import auta z Stanów zjednoczonych?

Prywatne bazy danych, czyli kolejny sposób na to, jak sprawdzać auto z USA bez wychodzenia z domu

Dodatkową weryfikację warto przeprowadzić także za pośrednictwem niepaństwowych, ogólnodostępnych baz danych. Do dwóch najbardziej popularnych, cieszących się dobrymi opiniami, należą Carfax oraz Autocheck. Wystarczy znajomość oryginalnego numeru nadwozia, aby sprawdzić samochód używany z USA. Powyższe firmy posiadają informacje dotyczące historii pojazdu pochodzące z wielu źródeł. Są to między innymi urzędy komunikacji, firmy ubezpieczeniowe, ale także przedsiębiorstwa leasingowe, prywatne komisy i warsztaty. Co istotne, czasem dostawcami danych są również wypożyczalnie. Dzięki temu dodatkowo można się upewnić, czy aby na pewno przedstawiona oferta sprzedaży auta nie rozmija się z rzeczywistą jego historią. Oczywiście jedną z najlepszych praktyk służących do tego, aby zorientować się, czy dany samochód używany z USA warty jest zakupu, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się importem aut do Polski.

Powierz sprawdzanie samochodu z USA specjalistom

Gdy nie są Ci znane regulacje innych państw dotyczące handlu samochodami używanymi, możesz być zaskoczony niektórymi z nich. Gdy chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić auto z USA musisz poświęcić nieco czasu na znalezienie informacji i przetłumaczenie ich. Bariera językowa to kolejna trudność, która może zniechęcić Cię przed tego typu transakcją zakupową. Tymczasem to wcale nie musi być tak kłopotliwe, jak się wydaje. Auta ze Stanów, które my sprowadzamy są odpowiednio weryfikowane, dlatego mamy absolutną pewność, co do daty ich produkcji, stanu licznika, historii potencjalnych wypadków czy napraw.

Masz pytania o to, jak sprawdzić auto z USA? Chętnie na nie odpowiemy, jak również zaproponujemy swoje wsparcie w weryfikacji wskazanego pojazdu. Znamy i rozumiemy bazy, w których można wyszukiwać i interpretować podstawowe informacje o pojazdach zza oceanu. Podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat aut ze Stanów.