30 marca 2020

Jak obliczyć akcyzę za samochód?

Sprowadzanie pojazdów ze Stanów Zjednoczonych to proces obłożony wieloma dodatkowymi opłatami. Mimo to jest on wciąż korzystny. Jednym z wydatków, jaki musi ponieść osoba stawiająca na import aut z USA, jest akcyza. Czym ona jest? Czy jej stawka zawsze wynosi tyle samo? Czy istnieją sposoby, by zostać zwolnionym z obowiązku jej uiszczenia? Jak obliczyć akcyzę za samochód? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Czym jest akcyza?

Jest to jeden z podstawowych kosztów importowych, jaki nakładany jest na osobę sprowadzającą dane dobro spoza państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest to tzw. podatek pośredni, który narzuca się na wybrane towary. Został on wprowadzony z kilku powodów. Jednym z nich jest chęć ograniczenia spożycia jakiegoś produktu, jak to ma miejsce w przypadku np. alkoholu. Drugi ma na celu ochronę rodzimego rynku, która właśnie dotyczy kupowania wozów za Wielką Wodą. Chodzi głównie o powstrzymanie napływu starych, zużytych i nieekonomicznych wraków nadających się jedynie na złom. Jednak nie tylko importując używane auta z USA,  zostanie się obłożonym akcyzą. Sprowadzając nowe, również trzeba będzie ją zapłacić.

Jak obliczyć akcyzę za samochód?

Wysokość opłaty zależy od wartości maszyny. Ma ona bowiem charakter procentowy. Zasadniczo opłatę nalicza się od ceny rynkowej, a nie od tej realnej, za którą nabyty został pojazd. Istnieje wyjątek od tej reguły i nie jest on niestety korzystny dla importera. W przypadku, kiedy kwota zakupu widniejąca na fakturze jest wyższa od tej rynkowej, celnicy naliczą podatek właśnie od niej.

Są dwie stawki akcyzy. O ich zastosowaniu decyduje pojemność skokowa silnika. Osobom ściągającym auta, których jednostka napędowa nie przekracza wartości 2.0 l, zostanie naliczony koszt rzędu 3,1%. W przypadku silniejszych samochodów o motorze z większą pojemnością skokową będzie to aż 18,6%.

Przeczytaj również  Pojazdy zwolnione z akcyzy - import z USA

Czy są inne kryteria stosowane przy obliczeniach?

Często można się spotkać z opiniami, że stan techniczny pojazdu wpływa na wysokość naliczanej opłaty. Jest to dość powszechna plotka, która szybko się rozprzestrzenia. Jednak nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistością. Faktycznie pojawiały się informacje, że akcyza za import aut z USA powinna być uzależniona od tego czynnika, ale nigdy nie przegłosowano tego pomysłu w parlamencie. Obecnie zatem tylko pojemność silnika decyduje o stawce podatku.

Kto może być zwolniony z akcyzy?

Istnieją sytuacje, które zwalniają z konieczności uwzględnienia tych kosztów. Chodzi o sprowadzanie pojazdów należących do pewnych grup. Można je określić mianem uprzywilejowanych. Akcyza nie jest nakładana na stare samochody amerykańskie, jeśli należą one do zabytków. Kiedy można o takich mówić? Wtedy gdy są co najmniej trzydziestoletnie, a ich główne komponenty jak układ kierowniczy czy silnik nie zostały wymienione.

W ramach promowania ekologicznych rozwiązań akcyzą nie są objęte również auta o napędzie elektrycznym. To posunięcie ma za zadanie zredukowanie ilości ściąganych maszyn ze spalinowymi motorami. To dwie kategorie samochodów osobowych, które umożliwiają zakup bez uiszczania tego podatku.

Na bonus mogą liczyć także importerzy pojazdów ciężarowych. Muszą oni jednak liczyć się z obowiązkiem opłacenia wyższej stawki cła. Jakie wozy zaliczane są do tej kategorii? Wbrew powszechnej opinii nie są to tylko tzw. tiry. Do tego typu należą również popularne pickupy. Na klasyfikację wpływa jedna zasada. Autem ciężarowym jest to, w którym przestrzeń ładunkowa jest większa niż połowa długości rozstawu osi.

Podsumowanie

Wiesz już, jak obliczyć akcyzę za samochód. Zanim zdecydujesz się na zakup wybranej maszyny za Wielką Wodą, dobrze sprawdź wysokość wszystkich kosztów dodatkowych. Uwzględnij podane wyjątki, zorientuj się, czy możesz uniknąć naliczenia niektórych opłat. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić ten proces, nie musisz rezygnować z marzeń. Skorzystaj z pomocy profesjonalnych pośredników. Zyskasz wtedy gwarancję, że wszystko odbędzie się szybko, sprawnie i bezpiecznie, ale przede wszystkim z korzyścią dla Ciebie.

Przeczytaj również  Zwolnienie z akcyzy na samochody hybrydowe