22 maja 2020

Pojazdy zwolnione z akcyzy – import z USA

Sprowadzenie samochodu z USA do Polski, wiąże się z opłaceniem akcyzy. Jest to podatek, który wynosi 3,1% lub 18,6%. Stawka ta uzależniona jest od pojemności silnika pojazdu, który importujesz. Są także auta zwolnione z obowiązku płacenia akcyzy. Zobacz, kiedy możesz skorzystać z ulgi podatkowej i jakie grupy samochodów nie wymagają opłacenia tego podatku. Zapraszamy do lektury!

Te samochody nie wymagają akcyzy – zobacz, kiedy możesz zaoszczędzić!

Sprowadzając auto zza granicy, jesteś zobowiązany do poniesienia konkretnych kosztów. Akcyza to rodzaj podatku wnoszonego przez konsumenta i mający na celu ograniczenie przywożenia do kraju pojazdów zniszczonych, starych i niesprawnych. Opłatę tę powinieneś zapłacić w ciągu czternastu dni od daty importu oraz przed rejestracją samochodu. Dlaczego? Do zarejestrowania auta będzie wymagane okazanie dokumentu potwierdzającego dokonanie wpłaty. Jak już wspomniano, istnieją sytuacje, w których zostaniesz zwolniony z obowiązku płacenia tego podatku.

Kiedy nie musisz go płacić?

Podejście proekologiczne jest zauważalne w różnych branżach. Niewątpliwie inwestorzy, wybierający samochody niskoemisyjne mogą skorzystać z wielu ulg i preferencyjnych kosztów. Ma to na celu zachęcenie kupców do wybierania bardziej przyjaznych środowisku modeli. Nie dziwi zatem fakt, że pojazdy zwolnione z akcyzy to między innymi samochody elektryczne. Kupując auto w stu procentach zasilane prądem, nie musisz więc martwić się podatkiem. Jeśli szukasz takiego modelu, sprawdź amerykańskie samochody używane – profesjonalna firma pomoże Ci szybko i tanio sprowadzić wymarzone auto zza granicy.

Podatku akcyzowego nie zapłacisz też, jeśli kupujesz amerykańskie samochody zabytkowe. W tej grupie znajdują się pojazdy klasyczne mające co najmniej 30 lat. Zwolnienie z akcyzy jest możliwe pod warunkiem, że zarejestrujesz auto jako zabytek – na żółte blachy. Co ciekawe, za samochody z tej grupy nie zapłacisz cła, a podatek VAT to zaledwie 7%.

Również auta ciężarowe są zwolnione z podatku akcyzowego. W kategorii tych pojazdów pojawia się jednak mała wątpliwość, związana z interpretacją kwalifikacji konkretnego samochodu. Wiele zależy od urzędnika, który decyduje o płaceniu akcyzy, jednak – przynajmniej w teorii – za pojazdy ciężarowe nie jest pobierana opłata.

Mniejsza akcyza na auta hybrydowe

Samochody hybrydowe, a więc łączące w sobie silnik spalinowy z elektrycznym, zaliczają się do grupy pojazdów o zmniejszonej akcyzie. Decyzja ta podyktowana jest chęcią zmotywowania inwestorów do zakupu niskoemisyjnych aut. Ma to na celu obniżenie ilości uwalnianych do atmosfery spalin. Z tego powodu, kupując samochody hybrydowe, można skorzystać z preferencyjnych opłat podatku akcyzowego – zamiast 18,6% dla pojazdów z silnikiem powyżej 2 litrów, akcyza wyniesie 9,3%, z kolei dla tych o kubaturze silnika poniżej 2 litrów będzie to 1,55% (zamiast 3,1%).

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych

Atrakcyjną propozycją dla inwestorów jest import aut z USA. Cieszą się one sporą popularnością, ponieważ zazwyczaj są sprzedawane w korzystnym stanie technicznym. Wpływa na to nie tylko jakość dróg w Ameryce, ale również tendencja do częstego wymieniania samochodów. Kierowcy kupują nowy pojazd, nawet jeśli poprzedni nie jest uszkodzony – zwyczajnie, kiedy chcą odmiany. Używane auta są zatem niejednokrotnie w perfekcyjnym stanie, dlatego inwestycja w nie okazuje się opłacalna. Korzystając dodatkowo z możliwości zwolnienia z akcyzy za ich zakup, można dokonać atrakcyjnej transakcji.

Import aut z Ameryki w praktyce

Kupno samochodu w USA wymaga jego sprowadzenia do Polski. Decydując się na taki rodzaj inwestycji, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Wybierając doświadczoną firmę, można liczyć na szybki transport i wsparcie w realizowaniu niezbędnych formalności. Jeśli powierzysz import samochodu ze Stanów Zjednoczonych wyspecjalizowanemu pośrednikowi, możesz mieć pewność satysfakcji z nawiązanej współpracy.