16 czerwca 2020

Czy warto sprowadzić auto z USA do Polski?

Coraz więcej Polaków planuje zakup pojazdu za Wielką Wodą. Samochody używane z USA są w znacznie lepszym stanie niż ich europejskie odpowiedniki o podobnym przebiegu. Dlatego chętnie szukamy wymarzonej maszyny na tamtejszym rynku. Sprowadzanie samochodów z USA to jednak proces złożony i wiążący się z wieloma opłatami dodatkowymi. Sprawdź zatem, czy to się w ogóle opłaca!Na co musisz być gotowy, importując auta z USA?
Przede wszystkim licz się z tym, że zapłacisz nie tylko za wartość wylicytowanego dobra. Twoje koszty wzrosną m.in. o:

  • pokrycie kilkuetapowego transportu (dowóz do portu amerykańskiego, dystrybucja morska, dostarczenie pod adres docelowy w Polsce),
  • uregulowanie cła, podatku VAT i akcyzy,
  • tłumaczenia dokumentacji,
  • wykonanie prac modyfikujących konstrukcję samochodu i dostosowania jej do wymogów prawa europejskiego.

Bądź też przygotowany na to, że zorganizowanie procesu dostawy i załatwienie wszystkich formalności wymagają dobrego posługiwania się językiem angielskim, zorientowania na rynku usług spedycyjnych oraz znajomości przepisów dotyczących odprawy celnej. Najlepiej zatem skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika, który weźmie te czynności na siebie i znacznie przyspieszy przeprowadzenie operacji. Oczywiście za usługę poniesiesz opłatę, ale nie martw się, mimo wszystko może to być dla Ciebie korzystna transakcja. Dlaczego warto sprowadzać pojazdy ze Stanów?

Atrakcyjne ceny

Przeciętny Amerykanin zazwyczaj sprzedaje swoją maszynę, bo się nią znudził i zamierza nabyć nową. Pozwala na to stabilna sytuacja ekonomiczna panująca za Wielką Wodą. Dlatego właśnie amerykańskie samochody używane, nawet w bardzo dobrym stanie technicznym, wystawiane są na sprzedaż w niskich cenach. Właściciele chcą się ich po prostu jak najszybciej pozbyć. Inaczej wygląda sytuacja na Starym Kontynencie, gdzie dealerzy często ukrywają usterki, a do tego zawyżają wartość pojazdu.

Przeczytaj również  Pojazdy zwolnione z akcyzy - import z USA

Najbardziej opłacalny jest import luksusowych i wysokiej klasy aut z USA. Rozglądanie się za modelami, których wartość jest niższa od kosztów transportu samochodu i formalności celnych jest bezsensowne. Taniej wyjdzie ich zakup w Europie. Największe oszczędności w stosunku do rodzimego rynku można poczynić na maszynach z wyższego segmentu.

Zdobędziesz unikat

Nie tylko zmniejszanie skali wydatków przyciąga polskich kupców. Modele dostępne na amerykańskim rynku samochodów używanych są nieco inne niż te sprzedawane w Europie. Importer takiego auta staje się zatem właścicielem egzemplarza oryginalnego, który stanowi niezwykle rzadki widok na drogach Starego Kontynentu. Dla miłośników motoryzacji jest to niezwykle cenna perła w kolekcji.

Amerykańskie samochody używane są solidne

Kupując w USA, zyskujesz najwyższą jakość. Maszyny stamtąd są solidniejsze niż europejskie. Możesz mieć pewność, że są one w dużo lepszym stanie technicznym od ich odpowiedników z tego samego rocznika i o zbliżonym przebiegu dostępnych w Polsce, Niemczech czy Francji. Dlaczego? Decydują o tym dwa czynniki.

Pierwszym jest stan dróg. Te w Ameryce są mniej wyboiste, równiejsze i gładkie. Dlatego jazda po nich mniej eksploatuje i zużywa podwozie i inne komponenty, nie czyniąc tak dużych uszkodzeń, jakie zazwyczaj obserwuje się w pojazdach przemierzających jezdnie na naszym kontynencie.

Drugi wynika z bogactwa. Mieszkańcy USA są lepiej sytuowani. Dzięki temu mogą poświęcić większą kwotę na zakup auta niż przeciętny Europejczyk, który częściej zmuszony jest do szukania oszczędności. Dlatego producenci, konstruując maszyny na tamtejszy rynek, używają części wykonanych z solidniejszych i wytrzymalszych materiałów. Do tych przeznaczonych do sprzedaży w innych państwach montowane są tańsze i gorsze elementy, by móc zmniejszyć ich cenę i dostosować ją do możliwości potencjalnego nabywcy.

Właśnie z tych dwóch powodów stare samochody amerykańskie rzadziej się psują i pozwalają na dłuższe ich użytkowanie bez konieczności przeprowadzania napraw. Dzięki temu ich wartość w Europie szybko wzrasta, co pozwala zarobić przy ewentualnej sprzedaży.

Przeczytaj również  Co trzeba zmienić w aucie z USA w Polsce?

Podsumowanie

Mimo dodatkowych opłat i skomplikowanego przebiegu procesu import aut z USA jest opłacalny. Korzyści dotyczą zarówno kwestii finansowej, jak i komfortu właściciela, który zdobywa sprawny i mało awaryjny pojazd. Zdecydowanie zatem warto poszukiwać maszyny za Wielką Wodą. Dobrze jest jednak postawić na pomoc profesjonalnego pośrednika, który zorganizuje transport oraz dopnie formalności związane z odprawą celną.