29 maja 2020

Transport auta z USA – jak to wygląda?

Kupno samochodu za granicą to stosunkowo często praktykowana procedura. W ten sposób można stać się posiadaczem pojazdu w dobrym stanie technicznym, dostosowanego do indywidualnych preferencji wizualnych. Problemem może wydawać się import auta do kraju. Trzeba wszak przemierzyć ocean i przetransportować samochód na inny kontynent. Na szczęście istnieją firmy, które specjalizują się w sprowadzaniu aut do Polski. Jak wygląda transport pojazdu z USA w praktyce i dlaczego warto powierzyć go profesjonalistom? Zobacz sam!

Sprowadzanie auta ze Stanów Zjednoczonych krok po kroku

Po pierwsze – musisz kupić samochód w USA. Znalezienie odpowiedniego modelu, kontakt ze sprzedającym, weryfikacja stanu technicznego – wszystkie te aspekty trudno jest realizować na odległość. Jeśli więc nie masz na miejscu zaufanej osoby, która odegra rolę Twojego przedstawiciela, lepiej powierz to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Wybierając doświadczonego pośrednika, możesz liczyć na wiele korzyści. Długoletnia działalność na rynku motoryzacyjnym i wiele zrealizowanych importów zaowocowało bogato rozwiniętą siecią kontaktów. Dzięki temu ma dostęp do zaufanych sprzedawców, którzy oferują różnorodne samochody – Ty zyskujesz większy wybór i pewność jakości nabywanego pojazdu.

Gdy już stałeś się właścicielem samochodu, potrzebny Ci szybki i sprawnie zrealizowany import auta z USA. Może odbyć się dwiema drogami – wodną lub powietrzną – jednak ta druga nie jest zbyt często praktykowana. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wysokie koszty transportowania samochodów samolotem sprawiają, że to promy są wykorzystywane do przemieszczania pojazdów między kontynentami. Import powietrzny wybierany jest, jeśli liczy się czas. Tą drogą auto możesz mieć już w przeciągu dwóch dni. Do Ciebie należy zatem decyzja, czy jesteś w stanie zapłacić nieraz horrendalną stawkę za szybki transport, czy wolisz poczekać i pokryć niższe koszty.

Podróż statku zajmuje około 10 do 20 dni przy założeniu, że pogoda sprzyja transportowi i nie pojawiają się żadne usterki techniczne. Musisz się jednak liczyć z możliwością wystąpienia niespodziewanych awarii i przeszkód, dlatego podawany orientacyjnie termin dostawy samochodu z Ameryki raczej nie jest wiążący, a z pewnością nie jest gwarantowany na sto procent.

Przeczytaj również  Nowe auto z USA – procedura importu

Zanim jednak pojazd trafi na prom, musi dojechać do portu. Do tego celu wykorzystywana jest laweta lub holownik. Pamiętaj, że aby sprowadzić auto do Polski, trzeba przejść odpowiednie procedury. Kupując samochody używane z USA, musisz zadbać o fakturę. Bez niej nie będzie możliwe wysłanie pojazdu do kraju.

Sposoby transportu morskiego

Twój samochód może zostać dostarczony do Europy różnymi sposobami – promem lub samolotem. Najczęściej jednak wykorzystuje się drogę morską, a w niej transport:

  • kontenerowy – możesz zdecydować się na import auta w kontenerze z innymi pojazdami lub zamówić indywidualny, tylko na Twój pojazd. Co oczywiste, wybierając pierwszą opcję, zapłacisz mniej. Pojedynczy kontener jest droższy, jednak wiąże się z szybszym transportem. Dlaczego? Spedytor nie musi czekać na zapełnienie kontenera, zatem samochód zostaje wysłany do Ciebie zaraz po załadowaniu,
  • ro-ro – system roll on – roll off oznacza transport samochodów z USA na specjalnie zaprojektowanym w tym celu statku. Jest to alternatywa tańsza w porównaniu z kontenerami, ponieważ nie wymaga użycia dźwigów. Twoje auto po prostu wjeżdża na pokład, a po dotarciu do Europy – zjeżdża ze statku.
    Różnicą, która może okazać się znacząca dla inwestora, jest niemożność zapakowania dodatkowych paczek do auta przewożonego systemem ro-ro. Jeśli Twoje auto sprowadzane jest w kontenerze, bagaż jest dopuszczalny.

Podsumowanie

Po dotarciu do Polski samochód podlega procedurze celnej. Może ona potrwać nawet kilka tygodni, w zależności od wymaganych dokumentów. Jeśli nie chcesz zmagać się z formalnościami i zależy Ci na szybkim transporcie bez komplikacji, zleć import aut z USA profesjonalnej firmie. Wybierz modele, zamów ich sprowadzenie, zapłać i czekaj, aż wymarzone pojazdy staną na Twojej posesji.