20 maja 2020

Ile może kosztować transport samochodu z USA?

Marzysz o imporcie auta USA? Dzięki temu procesowi możesz stać się posiadaczem unikatowej maszyny, która z powodu rzadkiego występowania w Europie szybko zyska na wartości. Musisz jednak wiedzieć, że na koszt sprowadzenia samochodu z USA składa się kilka różnych zmiennych. Mimo licznych opłat zakup w Stanach wciąż jest opłacalny. Sprawdź, ile mniej więcej zapłacisz za ściągnięcie używanego amerykańskiego auta. Zapraszamy do lektury!

Jakie prowizje związane są ze sprowadzaniem samochodów ze Stanów?

Nabywając jakiekolwiek dobro na odległość, warto zachować szczególną ostrożność, by nie zostać oszukanym. Z tego powodu, chcąc kupić pojazd w Ameryce, dobrze jest korzystać jedynie z aukcji organizowanych przez sprawdzone podmioty. Prywatne ogłoszenia stanowią zbyt duże ryzyko padnięcia ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, który fałszuje realny stan maszyny. Szacując zatem koszty związane ze sprowadzeniem samochodu z USA, weź pod uwagę opłatę na rzecz domu aukcyjnego. Stawki bywają różne w zależności od konkretnej firmy. Zapłacisz między 300 a 900 dolarów.

Samodzielny zakup wiąże się z olbrzymią liczbą formalności, jakich należy dopilnować. Dlatego wiele osób korzysta z pomocy przedsiębiorstwa pośredniczącego, którego pracownicy zajmują się organizacją niemal każdego etapu. To bezpieczna opcja. Specjaliści z takiego podmiotu dysponują rozbudowaną siatką kontaktów, co gwarantuje nie tylko szybkie i sprawne załatwienie importu auta z USA, ale również sprowadzenie pojazdu, którego stan będzie odpowiadał opisowi z ogłoszenia. Zgłoś się do nas, ustalimy zakres pomocy, jaki Cię interesuje i przedstawimy indywidualną wycenę.

Koszt transportu auta z USA

Proces dostarczenia zakupionej maszyny do Polski jest wieloetapowy i koszt transportu samochodu z USA wiąże się z licznymi opłatami. Najpierw należy zaplanować przewóz kołowy od sprzedawcy do amerykańskiego portu. Oczywiście wydatek uzależniony jest od dystansu, jaki dzieli te dwa punkty. W tym przypadku znowu korzystnie jest współpracować z pośrednikiem. Jako firma tego typu dysponujemy olbrzymią liczbą kontaktów, jesteśmy stałym klientem wielu podmiotów logistycznych, dlatego możemy liczyć na znacznie niższe ceny niż kontrahenci indywidualni. Z nami ten pierwszy etap to zazwyczaj wydatek rzędu 250-600 dolarów.

Przeczytaj również  Wyjątkowe modele samochodów z USA

Następny krok to wykupienie kontenera i skorzystanie z dystrybucji morskiej. Koszt transportu samochodu z USA na statku waha się w przedziale 750-1000 USD. Jest on również uzależniony od dystansu (port załadunkowy i wyładunkowy) oraz indywidualnej oferty konkretnej firmy.

Na koniec należy zadbać o przewóz kołowy pojazdu do miejsca docelowego. Niestety, ale nie będziesz mógł prowadzić swojego nabytku. Amerykańskie samochody używane nie są konstrukcyjnie dostosowane do prawa europejskiego, a tym samym nie można się nimi poruszać bez przeprowadzenia prac modyfikacyjnych. Dolicz zatem między 1000 zł a 2000 zł za zrealizowanie tego etapu.

Opłaty celne

Kupując towar poza granicami państw członkowskich UE, poniesiesz koszty importowe. Cło wynosi 10% wartości zakupionego dobra. Jeśli postawiłeś na maszynę zabytkową, zostaniesz zwolniony z tej opłaty. Akcyza zależna jest od pojemności skokowej silnika. Jednostki mniejsze niż 2.0 l objęte są stawką 3,1% a silniejsze – aż 18,6%. Zostaje jeszcze podatek VAT. Warto przemyśleć import do portu w Niemczech. Obowiązuje tam stawka 19% wartości pojazdu, a nie 23% jak w Polsce. Może to być duża oszczędność.

Modyfikacje, tłumaczenia i rejestracja

Będziesz zobowiązany do wykonania pewnych mechanicznych przeróbek. Chodzi głównie o światła niespełniające europejskich norm. Czasami konieczne jest też usprawnienie układu wydechowego. Amerykańskie samochody używane mają zazwyczaj słabsze filtry niż te europejskie. Normy emisji zanieczyszczeń są tam bowiem wyższe. Koszt sprowadzenia auta z USA będzie zatem powiększony mniej więcej o 1000 zł. Następnie pojazd musi przejść badania techniczne (ok. 150-200 zł). Kolejnym etapem jest tłumaczenie dokumentacji (ok. 150 zł), uiszczenie opłaty recyklingowej wynoszącej 500 zł, a na końcu rejestracja nabytku w urzędzie, co uszczupli budżet o ok. 250 zł.

Podsumowanie

Jeśli chcesz bezpieczne ściągnąć auto ze Stanów, postaw na pomoc firmy pośredniczącej. Unikniesz zakupu wraku nienadającego się do użytku, który opisany był jako w pełni sprawny samochód. Z nami zyskujesz pewność, że nie spotka Cię taka sytuacja. Dysponujemy siatką kontaktów za Wielką Wodą, co pozwala na zweryfikowanie prawdziwości ogłoszenia. Co więcej, zaproponujemy Ci korzystną ofertę dotyczącą kosztu transportu.

Przeczytaj również  Czy warto sprowadzić auto z USA do Polski?