Spis treści
Nie na wszystkim dobrze wyjdziesz
Są pewne grupy maszyn, które wyjątkowo opłaca się ściągać i to zarówno w przypadku chęci prywatnego użytkowania, jak i zamiaru dalszej sprzedaży. Pamiętaj, że będziesz musiał ponieść wiele kosztów dodatkowych, dlatego miej świadomość, że nie każda transakcja przyniesie Ci korzyści. Zanim zatem zaczniesz przeglądać oferty albo zastanawiać się, jakie auta Cię interesują, dobrze przemyśl, jakie kategorie warto brać pod uwagę.
Luksusowe – najwyższa marża
Z pewnością odczujesz wiele korzyści, jeśli postawisz na używany luksusowy samochód z Ameryki. Możesz być szczęśliwym posiadaczem solidnego pojazdu, który posłuży Ci przez wiele lat, ale także zarobić na tej transakcji. Na rynku za Wielką Wodą ceny tego typu aut są dużo niższe, niż te, jakie można zaobserwować w Europie. Jednocześnie tamtejsze luksusowe modele są o lepsze niż ich odpowiedniki dystrybuowane na Starym Kontynencie. Dlaczego?
Po pierwsze producenci stosują wytrzymalsze materiały, bo przeciętnego mieszkańca Stanów stać na to, by więcej zapłacić w salonie. Drugi czynnik to bardzo dobra jakość dróg, dzięki której poszczególne części nie eksploatują się tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku samochodów poruszających się np. po polskich jezdniach. Import takich aut z USA jest więc opłacalny. Dodatkowo zyskujesz dobro szybko zwiększające swoją wartość na Starym Kontynencie. Im wyższa klasa i cena, tym większa oszczędność, a tym samym marża przy ewentualnej sprzedaży.
Dobrze zarobić można m.in. na modelach:
- z koncernu Jeep,
- VW Passat CC,
- Audi Q5,
- Chrysler 300C,
- Chevrolet Camaro.
Uszkodzone – najniższa cena
Okazję można znaleźć również wśród aut uszkodzonych. Bardzo często są one wystawiane do sprzedaży w niskich cenach np. przez firmy ubezpieczeniowe. Oczywiście całkowicie mija się z celem kupowanie wraków, które nie nadają się do użytku. Chodzi jedynie o używane samochody, które brały udział w stłuczkach i da się je naprawić. Zawsze przed przystąpieniem do licytacji należy sprawdzić, ile wyniesie koszt remontu, ustalić wszystkie opłaty związane z importem, zsumować te wydatki i zweryfikować, czy transakcja rzeczywiście będzie udana. Przy rozsądnym wyborze pojazdu można naprawdę dużo oszczędzić.
Elektryczne – wchodzą do łask
Coraz bardziej popularne stają się maszyny ekologiczne, które napędzane są silnikiem elektrycznym. Takie auta z amerykańskiego rynku wtórnego również warto sprowadzać. Dlaczego? Bo prawo przewiduje pewne ulgi podatkowe. Importer nie zapłaci za taki pojazd akcyzy oraz będzie mógł cieszyć się pewnymi przywilejami jak np. darmowe parkowanie w mieście czy możliwość poruszania się buspasem. Ma to stanowić zachętę do korzystania z maszyn, które nie emitują spalin. Pomysł wydaje się działać, bo coraz więcej kierowców decyduje się na modele z napędem na prąd.
Klasyki – w USA stare, w Europie zabytkowe
Dużo zyskasz też na używanych samochodach zabytkowych, które sprzedawane są za Wielką Wodą w korzystnych dla Polaków cenach. Są one niezwykle rzadkie w Europie, dlatego uchodzą tu za klasyki – a ich wartość szybko wzrasta. Kupując je w USA, oszczędzisz na wielu opłatach dodatkowych. Zostaniesz zwolniony zarówno z konieczności uiszczenia akcyzy, jak i cła. Co więcej, stawka podatku VAT w tym przypadku wynosi zaledwie 9%.
Podsumowanie
Jeśli dobrze przemyślisz zakup auta w Stanach, możesz stać się szczęśliwym posiadaczem naprawdę solidnej maszyny, a także zarobić w przypadku później chęci jej sprzedaży. Musisz jednak wiedzieć, które pojazdy warto importować. Najwięcej korzyści przyniosą Ci modele luksusowe, ale zyskasz też na uszkodzonych, klasykach i tych napędzanych energią elektryczną. Pamiętaj, że na tamtejszym rynku wtórnym większość dostępnych samochodów jest w o wiele lepszym